Bratislava 22. apríla (TASR) - Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) verí, že aj opozícia podporí dohodu, ktorú dnes podpísala vláda s vedením stavebnej spoločnosti Váhostav-SK a predstaviteľmi jeho veriteľov. Pellegrini zároveň zdôraznil, že spôsob, akým sa zmení pôvodná novela Obchodného zákonníka, je štandardný legislatívny proces a nedochádza k porušovaniu rokovacieho poriadku. Narážal na pozmeňujúci návrh, ktorý vytvoril vládny Smer-SD.
"Toto má ďaleko od štandardného legislatívneho procesu. Do tejto chvíle sme nevedeli, o čom budeme rokovať," oponoval poslanec OĽaNO Miroslav Kadúc. Odmieta, aby poslanci NR SR boli len štatistami. "Sem príde návrh z vlády a my to máme len odhlasovať. Takto to nemá vyzerať," vyhlásil Kadúc.
"Tu neplatí, že premiér zodpovedá parlamentu, ale predseda parlamentu skáče ako premiér píska. Toto je zneužívanie moci," rozhorčil sa poslanec Mosta-Híd Zsolt Simon. Úpravu novely nepovažuje za štandardnú ani Jana Kiššová zo SaS. "Nebola tu možnosť pripomienkovania. Do dnešného dňa sme nevedeli, o čom budeme rokovať. A nielen my, ale ani poslanci Smeru a ani štátna tajomníčka to nevedela. Toto má byť štandardný proces?" pýtala sa Kiššová.
Nezaradený poslanec Daniel Lipšic zdôraznil, že návrh Smeru-SD počíta s tým, že nezabezpečeným veriteľom Váhostavu-SK sa vyplatia peniaze z verejných financií. Navyše, veritelia nezískajú vďaka 49-% podielu vo Váhostave-SK reálnu moc a kontrolu. Lipšic zároveň avizoval opozičný návrh, ktorý má zabezpečiť, aby dlžoby Váhostavu-SK zaplatili majitelia firmy a nie daňoví poplatníci. A navyše, aby bolo uspokojených 100 % pohľadávok veriteľov a nie len 50 %.
Dnešná dohoda počíta s tým, že stavebná spoločnosť Váhostav-SK, ktorá je v súčasnosti v reštrukturalizácii, sa vzdá 49 % svojich nezaťažených akcií v prospech nezabezpečených veriteľov. Teda malých firiem a živnostníkov, aby sa aj takýmto spôsobom uspokojili ich pohľadávky voči firme. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).
Premiér zároveň uviedol, že banky, ktoré sú tiež veriteľmi stavebnej spoločnosti, sa vzdajú časti svojich zabezpečených pohľadávok. To znamená, že kým podľa navrhnutého plánu mali dostať v rámci reštrukturalizácie 100 % z dlhovaných peňazí, po novom to bude len 85 %. Zostávajúcich 15 %, ktoré mali pôvodne ísť bankám, si rozdelia malé firmy a živnostníci. Drobní nezabezpečení veritelia tak podľa Fica v konečnom dôsledku dostanú viac ako navrhovaných 15 %. "Banky dnes potvrdili, že sú pripravené znížiť mieru svojho uspokojenia zo 100 % na 85 %," priblížil.
Podľa premiéra platí aj pôvodne avizovaný návrh, a teda, že dlhy Váhostavu-SK neprepadnú. V budúcnosti si ich od firmy budú môcť veritelia vymáhať až do výšky 100 %. Zároveň chce štát naďalej ponúknuť veriteľom firmy možnosť odkúpiť cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku (SZRB) ich pohľadávky okamžite vo výške 50 % ich hodnoty.
0